h1

Klasik Bir Indie Oyun: Wizorb

11/05/2013

Pacman, Space Invaders, Tetris, Arkanoid vb sayısız klasik oyun… Yüzlerce farklı sürümü çıksa da, binlerce defa oynasam da asla sıkılmadığım klasikler.

Ekranın alt kısmında bir çubuk ve yukarıda dizili rengarenk taşları bu çubuktan sektirilen topla vurma üzerine kurulu çok basit bir oyun sistemi olan Arkanoid’in de her klasik tür gibi yıllar içinde çok sayıda farklı sürümü çıktı. Bu aileye en son eklenen üye de Tribute Games’in şimdi bahsedeceğim bir indie oyunu olan Wizorb oldu.

Wizorb aslında bir süredir piyasada; hatta geçmiş Humble Bundle’ların birinde de yer almıştı. Ben biraz geç tanışmış olsam da 3$’lık fiyatı yine de gayet makul geldi, üstelik bir de Linux desteği olunca direkt satın aldım.

Wizorb

Wizorb

Oyun Windows, Mac, Linux, Xbox, Playstation, iOS ve Android platformlarının hepsinde yer alıyor. Temelde bir Arkanoid oyunu olsa da, bu basit oyun konsepti az biraz RPG öğesi ile süslenmeye çalışılmış. Oyunda Gorudo Krallığı’nı şeytani güçlerin şerrinden kurtarmaya çalışan Cyrus isimli bir büyücüyü temsil ediyoruz. Farklı bölümlerde şeytani güçlerin duvarlarını kutsal çubuğumuzdan sektirdiğimiz topun yardımıyla kırarak kazandığımız paracıkları, bu şer güçlerinin yıkıp yok ettiği güzelim köyümüzü yeniden inşa için harcıyoruz. Göz yaşartıcı bir senaryo…

Oyun biraz kısa ve kolay. Yani eğer eski tüfek bir Arkanoid oyuncusuysanız normal mode bile kolay gelecektir. Toplamda 60 level var; çok gibi görünebilir ama oyunun kolaylığını göz önüne alınca zaman hızlı geçiyor. Boss savaşları da eğlenceli olsa da zorlayıcı değil.

Wizorb

Wizorb

Oyunun Linux versiyonu mono kullanıyor. Yani aslında gerçek bir port değil, .NET tabanlı Windows sürümünün mono ile Linux uyumlu hale getirilmiş hali. Bazı bağımlılıkları da pakete eklememişler, oyunu kurana kadar ağlatabiliyor. Oyunun diğer versiyonlarında böyle bir sorun yok.

Ben denemedim ama Wizorb’un iOS portu için de özellikle kontrollerin çok kötü olduğu yönünde şikayetler var. Masaüstü sürümlerinde fare ile rahatlıkla yönetilebilen çubuk, taşınabilir cihazlarda dokunmatik ekranla işkenceye dönüşüyormuş.

Wizorb

Wizorb

Wizorb, bir iki yerde karşılaştığım bug’ları ve yukarıda saydığım eksilerini bir kenara koyarsak, 8bit tarzındaki grafikleri ve müzikleri ile, ve Arkanoid gibi benim hastası olduğum bir türe yeni bir soluk getirmeye çalışması ile 3$ gibi bir fiyatı rahatlıkla hak eden bir oyun.

KafSekTop Puanı: 7/10

http://www.wizorb.com/

Reklamlar

One comment


Sanki Birşey Demek İstiyor Gibisin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: